1.Baza Dokumentacji Technicznej firmy VIESSMANN

http://www.viessmann.pl/pl/dokumentacja_techniczna.html

2.Wybór kotła

Kocioł grzewczy to zakup „na lata”. Dlatego przed ostateczną decyzją o zakupie kotła do domu należy się zastanowić, jaki kocioł najlepiej spełni nasze oczekiwania. Dlatego szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na jakość urządzenia, możliwość podłączenie urządzeń dodatkowych (kominka, kolektorów słonecznych, pomp ciepła itp.) gwarancję udzielaną przez producenta, a także dostępność autoryzowanego serwisu. Do tego wszystkiego niezbędna będzie pomoc fachowca. Należy również pamiętać o tym, że pierwszego uruchomienia kotła powinna dokonać autoryzowana przez producenta firma instalacyjna.

3. Kocioł jedno a dwu funkcyjny – ich podstawowe funkcje:

Kotły jednofunkcyjne. Podstawowym ich zadaniem jest ogrzewanie wody do centralnego ogrzewania. Moc takiego kotła dobiera się do zapotrzebowania domu do celów grzewczych. Kocioł jednofunkcyjny może także ogrzewać wodę użytkową. W tym celu podłącza się do niego zasobnik c.w.u., do którego doprowadzana jest ogrzana w kotle gorąca woda i tam – przez wymiennik ciepła – ogrzewa ona wodę dostarczaną następnie do kranów.

Kotły dwufunkcyjne. Są tak zaprojektowane, żeby ogrzewać dom i przygotowywać ciepłą wodę użytkową. Są to najczęściej kotły wiszące, podgrzewające c.w.u. w systemie przepływowym. Latem kocioł tylko przygotowuje ciepłą wodę, zimą jego podstawowym zadaniem jest ogrzewanie domu. Jeżeli jednak odkręcimy kurek z ciepłą wodą, kocioł przełączy się na podgrzewanie wody pobieranej z kranu tak długo, jak długo z niej korzystamy, a z chwilą zakręcenia kurka wróci do ogrzewania wody do c.o.

4.Serwis

Autoryzowany serwis wykona poprawnie i z odpowiedzialnością czynności konieczne podczas przeglądu miedzy innymi:

Kontrola naczyń wzbiorczych i filtrów
Czyszczenie komory spalania, wymiennika ciepła oraz palnika
Czyszczenie elektrody jonizacyjnej i zapłonowej
Kontrola zabezpieczeń
Przegląd zasobnika CWU
Kontrola systemów regulacyjnych

Jeśli jesteśmy posiadaczami kotła gazowego lub olejowego najlepiej będzie zlecić przegląd autoryzowanemu serwisowi, który posiada specjalistyczną wiedzę dotyczącą poszczególnych modeli kotłów danej marki, pozwalającą sprawdzić najistotniejsze elementy urządzenia( nasza firma wykonuje takie przeglądy na kotłach firm VIESSMANN, IMMERGAS i wszystkich palnikach olejowych.